Mielőbb célszerű igényelni az agrárbiztosítások díjtámogatását!

Az igények erőteljes növekedését jelzi, hogy tavaly több mint háromszor akkora támogatást használtak fel, mint 2012-ben. A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) idén az érdeklődés további növekedésére számít, mivel az eddigi tapasztalatok szerint mind a hektikusan változó időjárás, valamint a bővülő szolgáltatási kínálat egyre több gazdálkodó figyelmét irányítja erre a lehetőségre.

Közzététel dátuma:

Az igények erőteljes növekedését jelzi, hogy tavaly több mint háromszor akkora támogatást használtak fel, mint 2012-ben. A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) idén az érdeklődés további növekedésére számít, mivel az eddigi tapasztalatok szerint mind a hektikusan változó időjárás, valamint a bővülő szolgáltatási kínálat egyre több gazdálkodó figyelmét irányítja erre a lehetőségre.

Idén ismét jelentős díjtámogatással köthetők egyes agrárbiztosítások. Az immár harmadik éve működő, egyre bejáratottabb rendszer a támogatott biztosítások díjának akár kétharmadát is megtéríti a csatlakozó gazdák számára, akik a kárenyhítő alapból is kétszer akkora juttatásra számíthatnak, mint a biztosítással nem rendelkező társaik. Idén az eddigi három szereplő (Allianz, Generali, Groupama) kínálata mellett negyedikként az Első Magyar Agrárbiztosítási Ügynökség szolgáltatásai is elérhetők, ez a társaság az osztrák Hagelversicherung biztosításait közvetíti.

„Az idei felhasználható keret 3,3 milliárd forint, ami több mint 6 százalékkal nagyobb a tavalyinál – hangsúlyozza Póczik András, a FBAMSZ elnökségi tagja. – Ez kellő biztosítéknak tűnik arra, hogy a gazdálkodók biztosításaira eső támogatás mértéke ebben az évben sem csökken túligénylés miatt.”

A FBAMSZ tapasztalatai szerint továbbra is termékek bonyolultsága, illetve a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) nehezen átlátható adatszolgáltatási rendszere okozza a legtöbb nehézséget. Ezért is igen pozitív újdonság, hogy a megkötött biztosítást a gazdálkodó helyett idén már a biztosító is bejelentheti az MVH felé, ha erről a felek a szerződésben rendelkeznek.

Főként a szőlő és gyümölcskultúrák és más, nagy értékű ültetvények termelőit sújtja a folyósítás kedvezőtlen ütemezése. Miközben a gazdálkodónak október 31-ig be kell fizetnie a biztosítás teljes összegét, a visszatérítés csak 4-6 hónap múlva jelenik meg a számláján. Így sokszor akár több tízmilliós összeget kell a termelőknek előfinanszírozniuk, amire igen kevesen képesek. Az ütemezés változtatása, vagy áthidaló lehetőségek megteremtése további jelentős gazdálkodói rétegeket tudna bevonni a konstrukcióba.

Szintén ösztönözné a részvételt, ha a díjtámogatásban olyan all risk típusú növénybiztosítások is bekerülnének, amelyek a speciális mezőgazdasági termelés gyakran igen változatos körülményeire is fedezetet nyújtanak.

„A jelenlegi, immár négy biztosító szolgáltatásait kínáló rendszerben egyre nagyobb szerep jut az ajánlatok összehasonlítását, a speciális kockázatok és kárrendezési sajátosságok mérlegelését, illetve az ár-érték arányú kiválasztást segítő, a biztosítóktól független alkuszoknak – teszi hozzá a FBAMSZ szakembere. – A termelők számára ugyanis a legfontosabb, hogy az adott termelési feltételekhez legjobban igazodó konstrukció védelmét élvezzék.”

Támogatott mezőgazdasági biztosítás – a legfontosabb határidők

Tevékenység Határidő
Egységes támogatási kérelem megújítása, biztosításkötés igényének jelzése a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) felé 2014. május 15.
A kérelem módosításának határideje – a díjtámogatás mértéke május 15 után napi 1 százalékkal csökken! 2014. június 10.
A biztosítási ajánlat másolatának, a kötvényszámnak, illetve a területi adatoknak a benyújtása az MVH felé (idén már a biztosító is megteheti) 2014. augusztus 31.
Az egész éves díj befizetése 2014. október 31.
Díjfizetési igazolás megküldése az MVH-nak 2014. november 15.

HÁTTÉRINFORMÁCIÓ:

Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ)
A szövetség 1991-ben 13 alkuszcég elhatározásából jött létre, jelenleg 93 taggal és 2 pártoló taggal rendelkezik. E tagok a teljes alkuszi piac teljesítményének mintegy 60 százalékát biztosítják, az általuk közvetített és kezelt állomány alapján ma a szervezet az ország második legnagyobb biztosítótársasága lehetne. A FBAMSZ célja a szakmai érdekvédelem mellett az alkuszi tevékenység önszabályozása, szakmai és etikai hátterének kialakítása, az alkuszok oktatásáról, szakmai felelősségbiztosításáról történő gondoskodás, valamint a részvétel a biztosítási alkuszokra vonatkozó jogszabályok kialakításában. A szövetség 1993 óta tagja a biztosításközvetítők európai szervezetének (BIPAR), és kapcsolatban áll más országokban működő szövetségekkel is.

A FBAMSZ az egységes arculat kialakításával, a szakmai érdekvédelmi munka erősítésével, a képzés és tudásszint színvonalának emelésével arra törekszik, hogy a biztosítási piacon az alkuszok számára kivívja az őket megillető rangot és helyet.