Biztos tudást! – Ez történt a XVI. Biztosításszakmai Konferencián
2019. szeptember 22-24 között hagyományos helyszínen, a siófoki Hotel Azúrban rendeztük meg a XVI. Biztosításszakmai Konferenciát és Kiállítást, amelynek fő célja ezúttal is a legaktuálisabb biztosításpiaci kérdéskörök megvitatása volt. Számos standard programelem mellett az idei évben is jelentkeztünk újításokkal, miközben az idei konferencia fókuszába a tudatos fogyasztót és a képzett közvetítőt helyeztük.
Az idei konferencia „nulladik” napjának délután kezdődő programja az idén az Union Biztosító és a Consumer Protection Contact támogatásával állt össze. Elsőként egy kerekasztal-beszélgetésre került sor, amelyet a résztvevő vendégek, az RTL Klub nagysikerű „Cápák között” című műsorának magánbefektetői, Apró Anna (egészségügy), Balogh Péter (kisvállalkozások) és Moldován András (agrárium, vendéglátás) vezettek fel előadásaikkal. A beszélgetést Raveczky Zsolt, az Union Biztosító igazgatósági tagja moderálta.
A kerekasztalbeszélgetést Dr. Soós István pszichológus előadása követte, a szakember a cégvezetők stresszkezelésének témakörét járta körül.
A konferencia első napja plenáris előadásokkal kezdődött, amelyek mindegyike az edukáció témakörére fókuszált. Dr. Exner Veronikának, a FBAMSZ főtitkárának felvezetőjét követően a szövetség elnöke, Sebestyén László lépett a mikrofonhoz, aki előadásában kitért a FBAMSZ súlyára és felelősségére a biztosítási piacon, majd bemutatta, hogy a szövetség által kezdeményezett FÜGE edukációs programnak eddig milyen eredményei születtek, emellett bemutatta a folytatásra vonatkozó további elképzeléseket is. Előadásában kitért a szövetség alkuszi képzést célzó szerteágazó tevékenységének bemutatására is.
Az első vendégelőadó a Magyar Nemzeti Bank (MNB) részéről érkezett: Hergár Eszter az MNB oktatási stratégiájának elemeit mutatta be. Ennek fajsúlyos részét képezi a Pénzügyi Navigátor tájékoztató rendszer, melynek elemei között a hagyományos eszközöket modern applikációk is kiegészítik. A szakember előadásában kitért arra is, hogy a jegybank a pénzügyi ismeretterjesztési tevékenységét hogyan integrálja a közoktatásba.
A Magyar Biztosítók Szövetségét (MABISZ) idén Almássy Gabriella képviselte, aki előadását a biztosítási szektor friss statisztikáinak bemutatásával kezdte. Ezt követően kitért arra, hogy a MABISZ stratégiai prioritásai között szerepel a pénzügyi tudatosság növelése is. Miután bemutatta a szövetség által végzett edukáció és kommunikáció főbb eszközeit, külön kitért az előadás napján kezdődő Biztonság Hete rendezvénysorozatra, valamint a fiatal korosztály számára szervezett „Biztosítsd be magad” szakmai versenyre is.
A délelőtti előadássorozatot az MNB két szakértőjének, Sz. Pap Judit tanácsadónak és Merényi Zsuzsanna oktatási igazgatónak előadása zárta, ők a fiatalok és a biztosítások viszonyát mutatták be. Sz. pap Judit az OECD módszertanon alapuló kutatások és mérések pénzügyi tudatosságra vonatkozó megállapításait részletezte, Merényi Zsuzsanna pedig a Pénziránytű Alapítvány gyermekeket és fiatalokat célzó edukációs kezdeményezéseit mutatta be.
Az ebédszünetet követően a Magyar Jogászegylet Biztosítási Jogi Szakosztálya AIDA Magyar Nemzeti Szekció Biztosításközvetítői Munkacsoportja tartotta ülését, melynek témája az összeférhetetlenséggel, az érdekkonfliktusok kezelése, valamint és az ösztönzőkkel kapcsolatos szabályoknak való megfelelés volt. Ebben a blokkban három előadás zajlott le:
- az összeférhetetlenség témakörét Pascal Pfefferle, az EIOPA fogyasztóvédelmi szakértője járta körül
- a biztosításértékelés során felmerülő érdekkonfliktusok kezeléséről Szebelédi Ferenc, az MNB főosztályvezetője tartott előadást
- az ösztönzési rendszereket pedig Schaub Erika, a Generali személybiztosításokért felelős igazgatósági tagja mutatta be.
A délutáni előadássorozattal párhuzamosan interaktív programok, csapatversenyek várták az érdeklődőket, miközben a vendégek a kiállítótérben elhelyezett standoknál aktív networking tevékenységet folytathattak. Emellett Molnár László, a FBAMSZ elnökségi tagjának moderálásával Alkuszklub keretében beszélhették meg az érdeklődők az alkuszi munka során felmerülő kérdésekkel kapcsolatos tapasztalataikat.
Közvetlenül a napot záró gálavacsorát megelőzően, még a konferenciateremben került sor a szakmai berkekben nagy elismerésnek számító FBAMSz Biztosításszakmai Nagydíj átadásának ceremóniájára. A program első részében Badár Tamás bűvész szórakoztatta a megjelenteket, majd átadták a díjakat azoknak a biztosítóknak, amelyek a szövetségi tagsággal rendelkező független alkuszok szavazatai alapján a legjobb teljesítményt nyújtották a biztosítói szolgáltatások terén. Az idei, immár sorrendben a tizennegyedik szavazás immár öt kategóriában zajlott. A szavazáson résztvevő szakemberek a különféle értékelő kérdésekre összesen több mint 20 ezer választ adtak, melyek alapján 2019-ben az alábbi biztosítók bizonyultak a legjobbnak:
- a lakossági, valamint vállalati vagyonbiztosítások, illetve a gépjármű-biztosítás kategóriában az Aegon Magyarország,
- a személybiztosítás kategóriában a MetLife,
- az utasbiztosítás kategóriában pedig az Európai Utazási Biztosító
kapta meg az alkuszszövetség első díját.
A biztosítói összteljesítményt értékelő Biztosításszakmai Nívódíjat az idei évben újra a Generali Biztosító Zrt. vehette át.
Idén másodszor adta át a FBAMSz a legjobb alkuszigazgatóságnak járó Mosoly díját, amit szintén a Generali Biztosító Zrt. vihetett haza.
A második nap délelőttje is plenáris programokkal zajlott. A nap első előadását dr. Bense Richárd, az MNB főosztályvezetője tartotta. Előadásának témája a közvetítők fogyasztóvédelemben betöltött szerepe volt. A szakember ezt megelőzően részletes piaci statisztikákkal is szolgált a biztosításközvetítői piac alakulásáról, a közvetítőknek a piaci értékesítésben betöltött szerepéről.
A kávészünetet követően két kerekasztalbeszélgetésre is sor került. Az első részben a fogyasztóvédelem és a tudatos fogyasztó került terítékre a jogszabályi, jogalkalmazói elvárások fényében, itt Dr. Pápay Zoltán (Allianz), Egyed Györgyi (Dorado XXI), Flanek Attila (Eurorisk) és Sebestyén László (Netrisk) voltak a résztvevők.
A biztosításközvető-képzés és oktatás témaköréről szóló második kerekasztal vendégei pedig Kladiva Eszter (Allianz), Sükösd Attila (BIB), Hollós Zoltán (Hungarorisk - FBAMSZ oktatási szekció elnök), Dr. Sajó Ferenc (MABIASZ) és Kovács Bálint (Tudásközpont) voltak. Mindkét kerekasztalt Siklósi Máté, a Consumer Protection Contact ügyvezető partnere, fogyasztóvédelmi és megfelelőségi (compliance) szakértő moderálta.
A kerekasztal beszélgetésekkel egyidőben megkezdődött a biztosításközvetítői munkát támogató szolgáltatók seregszemléje is, amelynek során a következő szolgáltatók tartottak külön prezentációt: Magnet Bank, PNGN, Kárweb, BIB, illetve Consumer Protection Contact. Kiállítóként vettek részt továbbá az Ekarbejelentes.hu, a NISSAN, a Focusystem.hu és a NIER.
A KONFERENCIA ELŐADÁSAINAK ELÉRÉSÉHEZ KATTINTSON IDE
A SZOLGÁLTATÓI SEREGSZEMLE ELŐADÁSAINAK ELÉRÉSÉHEZ KATTINTSON IDE
A következő Biztosításszakmai Konferencia és Kiállítást 2020 őszén is megrendezésre kerül. A rendezvény programjáról 2020 májusától tájékozódhatnak az érdeklődők.