Sokszínű palettán vállalnak társadalmi szerepet a hazai biztosítók

A biztosítás egyik fontos alappillére az önmagunkról és másokról való gondoskodás. A hazánkban szolgáltató biztosítótársaságok azonban korántsem csupán üzleti alapon vesznek részt ebben a folyamatban, hanem különböző támogatási programokon keresztül is. Társadalmi felelősségvállalási tevékenységeiken keresztül összességében évente milliárdos nagyságrendű értékben támogatják a közjót, a legtöbb esetben szociális, kulturális és baleset-megelőzési területeken.

Közzététel dátuma:

A biztosítás egyik fontos alappillére az önmagunkról és másokról való gondoskodás. A hazánkban szolgáltató biztosítótársaságok azonban korántsem csupán üzleti alapon vesznek részt ebben a folyamatban, hanem különböző támogatási programokon keresztül is. Társadalmi felelősségvállalási tevékenységeiken keresztül összességében évente milliárdos nagyságrendű értékben támogatják a közjót, a legtöbb esetben szociális, kulturális és baleset-megelőzési területeken.

A szeptember 21-22-én sorra kerülő idei, immár XII. alkalommal megrendezett Biztosításszakmai Konferencia tematikája idén a biztosítási szakma társadalmi szerepvállalása. A rendezvényt szervező Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége ebből az alkalomból rövid összegzést készített a témában, az ehhez adatot szolgáltató 14 biztosító összesen a hazai biztosítási piac 82 százalékát fedi le.

A társaságok kétharmada nem csupán egy, hanem több támogatási területet is megjelölt. Főként a nagyobb biztosítókra jellemző, hogy heterogén termék- és ügyfél-struktúrájukhoz többszínű támogatási politikával is szeretnének mindinkább igazodni. Ezért összességében igen széles területet ölel fel a biztosításszakma társadalmi szerepvállalása, amelynek jelentőségét az ügyfelek képviseletében eljáró független alkuszok a mostani konferencia témaválasztásával is igyekeztek kiemelni.

A támogatások általában nem merülnek ki a pénzügyi hozzájárulásokban. A biztosítók többsége a támogatott partnerek mögé áll különféle biztosítási szolgáltatásokkal is, emellett számos társaság jelezte, hogy munkatársaik önkéntes munkával is besegítenek az adott alapítvány tevékenységeihez. Emellett nem elhanyagolható annak hatása sem, amikor a biztosító az ügyfeleinek is ajánlja a partner támogatását, akár valamely szolgáltatás megvásárlásán keresztül, akár más úton (például az 1 százalékok felajánlásával).

A legtöbb (5) biztosító a hátrányos helyzetű gyermekek támogatását illesztette be támogatási programjába. Egy részük meglévő, országos szintű kezdeményezések aktív résztvevőjeként (Bátor Tábor, Piros Orr Alapítvány), mások programot dolgoztak ki elsősorban gyermekotthonokban élő, illetve beteg gyermekek testi és lelki felépülésének elősegítésére.

Névtelen

Egészségügyi programok és alapítványok szintén öt biztosítóhoz köthetők, ebből kettő gyermekegészségügyi témában aktív. A programok zöme elsősorban a prevencióra koncentrál, több társaság is rendelkezik szűrőbuszokkal, amelyek az ország távolabb eső pontjaira is eljutva segítenek a megelőzésben. Ezek a támogatási irányok főként az utóbbi években, az egészségbiztosítási termékek erőteljesebb térhódításával egy időben jelentek meg.

A kármegelőzés a biztosítók fő profiljába vágó terület, ezért sem véletlen, hogy a baleset-megelőzésre, közlekedésbiztonságra négy biztosító is fókuszál, miközben egy további társaság a vagyon elleni bűncselekmények, illetve a lakossági vagyonkárok megelőzésére koncentrál. Ezek a programok mind az érintett biztosítók saját kidolgozású projektjei, jellemzően a nagyobb piaci részesedéssel bíró szereplők állnak e programok mögött.

A kulturális életet, különböző művészeti ágakat aktívan és programszerűen támogatók között négy biztosítót is találunk, a támogatás formája pedig itt is igen eltérő. Létezik példa egymástól független kulturális események párhuzamos egyedi támogatására éppúgy, mint meglévő, független alapítvánnyal kialakított hosszú távú együttműködésre, valamint saját néven alapított, és mára rangos elismerést jelentő művészeti díjra is.

A sport támogatása is igen széles körben valósul meg. Saját szervezésű és főszponzorként támogatott sportrendezvények mellett találunk hátrányos helyzetű gyermekek számára vásárolt sporteszközöket, illetve eredményesen sportoló és tanuló diákok díjazását biztosító támogatási formákat. E társadalmi szerepvállalási formáktól eltérő, ám közismert szponzorációs gyakorlatot folytat több nagyobb biztosító is, amely – részint nemzetközi csoportstratégiájának keretében – profi szponzorációs formában támogatja az olimpiai, illetve paralimpiai bizottságot, a Forma1-et vagy éppen vezető hazai futballcsapatot.

A biztosításkötés gyakorisága, a biztosítottság mértéke közvetlenül összefügg az adott társadalom pénzügyi kultúrájának szintjével, ezért nem meglepő, hogy a biztosítók e terület fejlesztéséből is igyekeznek kivenni a részüket. Három biztosító is jelezte összefoglalójában, hogy aktív ezen a téren: van, aki a témában szervezett iskolásoknak szóló országos vetélkedő megvalósításával, más hátrányos helyzetű gyermekeknek tartott előadásokkal vagy éppen a lakossági ismeretterjesztést célzó különféle kiadványok támogatásával.

A fentieken kívül több biztosító is fontosnak tartja a piaci folyamatok átláthatóságának erősítését, a korrupció visszaszorítását, különböző, ezzel kapcsolatos programokat és szervezeteket támogatva. A környezetvédelem is megjelenik a különféle beszámolókban, ezek többsége az úgynevezett „zöld iroda” koncepció megvalósítása során elért számottevő eredményeket összegzi. Emellett további szociális tevékenységek is megjelennek a palettán, elesett emberek, illetve gazdátlan kutyák ellátási támogatásának formájában.

HÁTTÉR-INFORMÁCIÓ:

Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ)
A szövetség 23 éve 13 alkuszcég elhatározásából jött létre, jelenleg mintegy 90 tagot számlál. Tagjai a teljes alkuszi piac teljesítményének közel 60 százalékát biztosítják, az általuk közvetített és kezelt állomány alapján ma a szervezet az ország második legnagyobb biztosítótársasága lehetne. A FBAMSZ célja a szakmai érdekvédelem mellett az alkuszi tevékenység önszabályozása, szakmai és etikai hátterének kialakítása, az alkuszok oktatásáról, szakmai felelősségbiztosításáról történő gondoskodás, valamint a részvétel a biztosítási alkuszokra vonatkozó jogszabályok kialakításában. A szövetség 1993 óta tagja a biztosításközvetítők európai szervezetének (BIPAR), és kapcsolatban áll más országokban működő szövetségekkel is.

A FBAMSZ az egységes arculat kialakításával, a szakmai érdekvédelmi munka erősítésével, a képzés és tudásszint színvonalának emelésével arra törekszik, hogy a biztosítási piacon az alkuszok számára kivívja az őket megillető rangot és helyet.

TOVÁBBI INFORMÁCIÓ:

Varga Péter
Target Communications
Tel.: +3630 328 7186
e-mail: varga@targetcom.hu