Árvíz: így fizet szó nélkül a biztosító

Ugyanez vonatkozik a meglévő szerződések feltételeinek módosítására is. Oda kell azonban figyelniük azoknak is, akik biztosítással rendelkeznek, mert bizonyos esetekben a biztosító nem, vagy csak részbeni kártérítést fizet az áradás okozta károkra – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

Közzététel dátuma:

Ugyanez vonatkozik a meglévő szerződések feltételeinek módosítására is. Oda kell azonban figyelniük azoknak is, akik biztosítással rendelkeznek, mert bizonyos esetekben a biztosító nem, vagy csak részbeni kártérítést fizet az áradás okozta károkra – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

A díj rendezettsége
A legalapvetőbb hiba, ha az ügyfél elfelejti befizetni a biztosítás aktuális díjrészletét, emiatt a biztosító díjhiány miatt megtagadhatja a kárfizetést. Ezért minden ingatlantulajdonosnak célszerű ellenőrizni, hogy a biztosítási díjak rendezve vannak-e. Fontos tudni, hogy ha a biztosító már értesített bennünket arról, hogy a díj fizetésének elmulasztása miatt megszűnt a biztosításunk, már hiába próbáljuk rendezni az esedékes díjat, csak új biztosítás kötésére van lehetőségünk – ami a mostani helyzetben már nem jelent védelmet.

Kármegelőzési és kárenyhítési kötelezettség
A szerződés szerint a biztosítás az ártérben épült és elhelyezett vagyontárgyakban keletkezett károkra nem nyújt fedezetet. A mentett oldalon keletkezett károkat téríti, ám a teljes kárösszeg kifizetésének feltétele, hogy a biztosított minden tőle jogosan elvárható intézkedést tegyen meg annak érdekében, hogy minél kisebb kár keletkezzen.

• Ennek érdekében az ingatlantulajdonosok kötelessége, hogy a vízre érzékeny berendezéseiket, ingóságaikat a veszélyeztetett területekről (udvar, garázs, alagsor, földszint) az áradással várhatóan nem érintett helyre (magasabb polcra vagy adott esetben az emeletre) telepítsék át. Ha az árvíz az egész ingatlant veszélyezteti, a lehetőség szerint gondoskodni kell az ingóságok elszállításáról is.
• Kevesen tudják, hogy az alagsorban eleve csak polcon lehet vagyontárgyat tárolni. Egy felhőszakadás esetén is előírás, hogy ezen az ingóságok legalább 15-30 centiméter magas emelvényen álljanak. Árvíz esetén, kihirdetett vészhelyzetben a biztosító joggal várhat el ennél szigorúbb óvintézkedést.
• Amennyiben az áradás a lakóingatlant is veszélyezteti, a további balesetek és károk elkerülése érdekében az áramtalanításról is gondoskodni kell.
• Ha lehetőség van rá, az ajtók, alacsonyan elhelyezett egyéb nyílászárók eltömítésével meg kell kísérelni, hogy a víz lehetőleg nem találjon utat az ingatlan belsejébe.
• Ha a káreseményt nem lehet elkerülni, a károsodott eszközt, berendezést a kárszemle időpontjáig meg kell őrizni, ezzel is megkönnyítve a kárfelmérést.

Ugyanakkor nem szabad elfeledni azt sem, hogy a legfontosabb nem a tárgyak, hanem az életek megóvása, Ezért egy esetleges kitelepítési határozat ellenében senki ne próbáljon a vagyontárgyak védelme miatt a helyszínen maradni.

„A tapasztalatok szerint a kárkifizetések zöme problémamentesen zajlik ugyan, de a kármegelőző, kárenyhítő intézkedések elmulasztása esetén előfordulhat, hogy a biztosító az árvízkároknak csak egy részét fogja megtéríteni – figyelmeztet Papp Lajos, a FBAMSZ elnöke. – A szövetségünkhöz tartozó alkuszok nagy része ezekben a napokban hétvégén is az ügyfelek rendelkezésére áll, hogy a felmerülő biztosítási problémák megoldásában gyors támogatást nyújtson, és elősegítse, hogy a keletkezett károk szerződés szerint térüljenek meg.”

Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ)
A szövetség 1991-ben 13 alkuszcég elhatározásából jött létre, jelenleg 88 tagot számlál. Tagjai a teljes alkuszi piac teljesítményének mintegy 60 százalékát biztosítják, az általuk közvetített és kezelt állomány alapján ma a szervezet az ország második legnagyobb biztosítótársasága lehetne. A FBAMSZ célja a szakmai érdekvédelem mellett az alkuszi tevékenység önszabályozása, szakmai és etikai hátterének kialakítása, az alkuszok oktatásáról, szakmai felelősségbiztosításáról történő gondoskodás, valamint a részvétel a biztosítási alkuszokra vonatkozó jogszabályok kialakításában. A szövetség 1993 óta tagja a biztosításközvetítők európai szervezetének (BIPAR), és kapcsolatban áll más országokban működő szövetségekkel is.

A FBAMSZ az egységes arculat kialakításával, a szakmai érdekvédelmi munka erősítésével, a képzés és tudásszint színvonalának emelésével arra törekszik, hogy a biztosítási piacon az alkuszok számára kivívja az őket megillető rangot és helyet.